Sunday 20 April, 2014

Turning in Artwork?

Deadline for all art entries is Thursday, April 17 & Friday, April 18 from 3pm - 5:30pm and Saturday, April 19, between 10am and 1pm at the Festival Office.  No early or late artwork accepted.

Art 4 Kidz

PDFPrintE-mail

sponsored by

    and   


Download Application HERE

2014 Artwork Turn-in Dates:

  • Thursday, April 17 from 3pm - 5:30pm
  • Friday, April 18 from 3pm - 5:30pm
  • Saturday, April 19 from 10am - 1pm

**All artwork must be turned in to 2 S. Chelan Ave at one of the times/dates listed above.  Early or late artwork will not be accepted.



This valley wide contest is open to kids Pre-K through 12th grade with several different categories.  All art entries will be displayed and winners will be announced on Youth Day in Memorial Park.




Art 4 Kidz winners! The following were announced as winners in their grade division and category Sunday, April 28 at Pepsi-Cola Youth Day. 121 entries were submitted. Art 4 Kidz is co-sponsored by Costco and Bank of America.


Pre-K – Kindergarten Division

3rd place –  Lily Wilson, Valley Academy of Learning

2nd place –  Kai Hunter Segle

1st place – Shelby Greenhalgh, Little Learners Pre-School


2-Dimensional Division Black & White

1st-3rd:       2nd place – Gabriel Stotts, Brewster Adventist Christian School

                  1st place – Christopher Hernandez, Brewster



4th-5th:         2nd place – Melina Obregon, Lewis & Clark Elementary

                    1st place –  Emmanuel Ornelas Gutierez, Brewster Adventist Christian School


6th-8th:         3rd place – Ronaldo Wilber Zaldivar, Foothills Middle School

                    2nd place – Breann Kniffen, Clovis Point Middle School

                    1st place –  Megan Shermer, Valley Academy of Learning



9th-12th:        2nd place – Silas Abbott, Wenatchee High School

                     1st place –  Heather Brooke Segle, Entiat High School



2-Dimension Division Color

1st-3rd:          3rd place –  Miriam Rivera, Robert E. Lee Elementary

                     2nd place – Josh McLane, Rober E. Lee Elementary

                     1st place –  Ella Dickmann, Sunnyslope Elementary



4th-5th:          3rd place –  Kylee Foster, Homes School

                     2nd place – Eli Jester, Valley Academy of Learning

                     1st place –  Mackenzie Salgado, Lewis & Clark Elementary


6th-8th:          3rd place – Alexis Fischer, Clovis Point Middle School

                     2nd place –  Maddie McLeod, Home School

                     1st place –  Bailee McLeod, Home School


9th-12th:         3rd place –  Alexis Sanders, Eastmont High School

                     2nd place –  Shay Bryan, Valley Academy of Learning

                     1st place – Whitney Jester, Valley Academy of Learning


3-Dimension Division

1st-3rd:           3rd place –  Hannah Reidt, Brewster Adventist Christian School

                      2nd place – Acacia Vaughn, Valley Academy of Learning

                      1st place –  Owen Jester, Valley Academy of Learning



4th-5th:            2nd place –  Kayli Reidy, Brewster Adventist Christian School

                       1st place –  Megan Schall, Cascade Elementary



6th-8th:             1st place –  Alyssa Newell, Clovis Point Middle School



9th-12th:            2nd place – Hannah Thomas, Home School

                         1st place – Caleb Lamberton, Upper Columbia Academy



Best of Show:  Sydney McLeod, Home School

Committee’s Choice Award:  Seeds Kindergarten Class

Royalty Choice Award:  Natalia Garloch, Valley Academy

Sponsor Choice Award from Bank of America:  Joey Wallo, Cascade Elementary

Sponsor Choice Award from Costco:  Haven Ploch, Valley Academy


CONTACT

Washington State
Apple Blossom Festival
2 S. Chelan Ave.
PO Box 2836
Wenatchee, WA 98807

509-662-3616