Stemilt Growers Grand Parade

2017 Stemilt Growers Grand Parade
Saturday, May 6, 11 am

Click here for Grand Parade Line-up

The cannon sounds promptly at 11:00 am on Saturday, May 6 to announce the Stemilt Growers 98th Washington State Apple Blossom Festival Grand Parade.  Leading off the parade is the traditional Apple Blossom Run, as well as the daredevil maneuvers of the Seattle Motorcycle Police Drill Team.   Bands from throughout the Northwest join with the many colorful floats and proud-stepping equestrian units to make this one of Washington’s grandest parades.  Dignitaries from many of Northwest Festivals, as well as local and state legislators join in to enjoy the Greater Wenatchee Valley at springtime. Contact the Festival Office for more information at (509) 662-3616 or appleblossom.org

Applications

Parade route maps below.  

Watch the Stemilt Growers Grand Parade LIVE on NCWLIFE Channel.
CHARTER- Channel 19            
LOCALTEL- Channel 12
It will also be streaming at NCWLIFE.com

2017 Stemilt Growers Grand Parade RESULTS

FLOATS: 

Grand Sweepstakes Award
(The highest float award.  Given to most outstanding float in the parade, regardless of division.)
                        Capital Lakefair (Olympia) #45

Community Sweepstakes Award
(Presented to the outstanding float in the Community division.)
                         Washington State Fair #75

SPIRIT OF THE FESTIVAL AWARD
(Presented to the outstanding float in the Community/Volunteer Made Division.)
                          Chewelah #72

STEMILT GROWERS Sponsor’s Choice Award
(Given to the Sponsors favorite float, regardless of division.) 
                           Deer Park #12

Royalty CHOICE Award          

(Apple Blossom Royalty’s favorite float regardless of division)
                           Manson Apple Blossom Festival#94

*GOLDEN APPLE AWARD
(Awarded to a float deserving special recognition.)     
                           Spokane Lilac Festival #91

 1st Place(Given in each Community Division based on population.)

Division A (Population over 100,000)    Tacoma Daffodil #97
Division B (Population 40,000-99,999) Marysville Strawberry Festival #61
Division C (Population 5,000-39,999)    Rhododendron Festival #25
Division D (Population 2,000-4,999)     Cashmere #50
Division E (Population Under 2,000)     Wilbur #41

EQUESTRIAN UNITS:    (Cleanliness of Horse & Tack; Riding Apparel; CrowdAppeal; Parade Presence)

Best Royalty Equestrian            Ellensburg Rodeo #77
Best Group Equestrian              Rancho Los Lagos #14
Best Costume Equestrian         Othello’s Distinguished Young Women #47
Novelty Equestrian                   Ellensburg Posse #78
Judge’s Award                          Hispanos Unidos #52
Equestrian Most Original Clean-Up Crew     Miss Rodeo Othello #64

SPECIALTY UNITS:    (Uniqueness; Crowd Appeal; and Costumes)

1st Place Specialty               Tusuy Peru #35
2nd Place Specialty             Humane Society #55
3rd Place Specialty              Farmers Market #65

Most Original Specialty UnitWenatchee Valley Museum #21

 

Band Results

DivRankName

BANDS:    (Appearance; Music Ability; Marching; Audience Appreciation; and Pre-Parade Inspection)

AAAA Division         1st Place        South Kitsap High School
                                
2nd Place       Kennedy High School

AA Division              1st Place         West Valley High School-Spokane

A Division                  1st Place        Cashmere High School
                                   2nd Place      Sultan High School

B Division                  1st Place         Entiat High School

BB Division                1st Place         Manson High School
                                   2nd Place       Adna High School

Drum Major Overall:   Wenatchee High School
Band Sweepstakes Overall:  Mariner High School

**Wenatchee (except drum major) does not participate in band awards as the hosts, although Wenatchee scored highest

**Sweepstakes winner is best overall band, regardless of division

**1st & 2nd places are indicated by division, with music caption as the tie breaker

**Best Drum Major is awarded regardless of division

**Drum Major score is not included in band score

AUXILLIARY/DRILL TEAMS: (Precision; Appearance; Originality; and Audience Appreciation)

AAAA Division         1st Place        Kennedy High School
AA Division              1st Place        West Valley High School, Spokane
A Division                 1st Place       Sultan High School
B Division                 1st Place       Entiat High School

**Wenatchee & Eastmont do not participate in awards as the hosts.

Drum major score is not included in band scores.

Contact Us