Back to All Events

Art 4 Kidz sponsored by Costco

  • Memorial Park Chelan Ave. and Orondo St. Wenatchee, WA 98801 (map)

What a great way to showcase the best youth artistic talent in the Wenatchee Valley!  Art 4 Kidz is an opportunity for youth, grades K - 12th, to enter their artwork in different categories. The artwork may be any art the student has created within the last year. All entries will be displayed at the Pepsi-Cola Youth Day festivities in Memorial Park. Top 3 finishers in each category will also be recognized on stage at the Gesa Entertainment Stage during Pepsi Cola Youth Day.

Drop off dates for Art 4 Kidz submissions will be:
April 16th & 17th 3:00 - 5:30 P.M. and
Saturday, April 18th 10:00 A.M. - 1:00 P.M.

2019 Art 4 Kidz Winners  

Kindergarten and 1st Grade

3rd Place – Joel Casillas

2nd Place Sadie Tiedeman, Washington Elementary School  

1st Place – Camden Peterson, Lewis & Clark Elementary              

2 Dimensional Division Black and White 

2nd - 3rd

3rd Place Sophia Avelar, Rock Island Elementary
2nd Milo Gibbs, Alpine Lakes
1st  Place Sonny Whitely, Vale Elementary School  

4th - 5th

3rd Place Jada Wood, Cashmere Middle School  

2nd Place Micah Sangen, Alpine Lakes

1st Place MaryElise Clifton, Valley Academy of Learning    

6th - 8th

3rd Place Emry Price, Foothills Middle School

2nd Place Micah Sangen, Alpine Lakes

1st Place Ilsa Groff, The River Academy 

9th - 12th

3rd Place Sydney Ferari-Zimmerman, Eastmont High School

2nd Place Michelle Sanchez-Rosete, Eastmont High School

1st Place Jaya Anantatmula, Eastmont High School

  

2 Dimensional Color 

2nd - 3rd

3rd Place Damon White, Cascade Elementary School  

2nd Place Elysse Harris, The Learning Well  

1st Place Ryan Thayer, Sunnyslope Elementary

4th - 5th 

3rd Place Sadie Sullivan, St. Pauls Lutheran School  

2nd Place Micah Sangen, Alpine Lakes

1st Place Lucy Korzh, Sterling Middle School 

6th - 8th 

3rd Place Savannah Webb, Foothills Middle School

2nd Place Mackenzie Touslick, Foothills Middle School

1st Place Ilsa Groff, The River Academy            

9th - 12th 

3rd Place Betahny Squires, Eastmont High School

2nd Place Allison Theiler, Eastmont High School

1st Place Brooke Elsensohn, Eastmont High School  

 

3-D Mixed Media

2nd - 3rd

3rd Dominic Tellez, Rock Island Elementary  

2nd Place Cami Farber, Rock Island Elementary

1st Place Ahnaleigh Wilson, Cascade Elementary   

4th - 5th 

3rd Place Isabelle, Valley Academy of Learning

2nd Place Amelia Browne, Clovis Point Elementary  

1st Lauren Bixby, Washington Elementary School 

6th - 8th 

3rd Place Isla Gross, The River Academy  

2nd Place Victoria Mena, Pioneer Middle School

1st Place Ayriana Stewart, The Valley Academy  

9th - 12th 

3rd Place Brooke Elsenohn, Eastmont High School

2nd Place Kalee Rich, Wenatchee High School

1st Place – Angela Sieban, Cascade High School 

Photography

6th-12th:                          

2nd Place – Laura Tovar, Foothills Middle School

1st Place – Brooke Elsenohn, Eastmont High School 

2D/3D

6th-12th:                          

2nd Place – Ashlee Burts, Wenatchee High School

1st Place – Collin Slater, Eastmont High School

Best of Show:  Lucy Korzh of Cascade Elementary
Committee’s Choice: Tysh Ashmore of Eastmont High School
Royalty’s Choice: Brooklyn Eberth from Newbery Elementary
Costco Choice: Ella Tepley from Kenroy Elementary  
Washington Federal Choice: Kayli Reidt of Abeka Academy  
Seattle Children’s Choice: Riley Tepley from Sterling Intermediate School

Earlier Event: April 25
Keyes Fibre Youth Parade
Later Event: April 26
Pepsi-Cola Youth Day
Contact Us