Back to All Events

Keyes Fibre Youth Parade

  • Triangle Park 1004 Orondo Ave Wenatchee, WA, 98801 (map)
Keyes.jpg

*** Applications***  Line-up   ***  Route Map  ***  Broadcasts   ***  Parade Results

The Festival’s Youth Parade is one of the only parades in the state to feature so many of Washington’s youngsters.  Over 4,500 children ages 14 and under (and some who are just young at heart) participate in this celebration! 

NEW FOR 2018 YOUTH PARADE PARTICIPANTS: ANY ENTRY WITH A BUSINESS LICENSE MUST INCLUDE A "CERTIFICATE OF INSURANCE WITH ADDITIONAL INSURED" WITH THEIR APPLICATION (AS SHOWN IN THE SAMPLE BELOW) TO BE ELIGIBLE TO PARTICIPATE IN THE YOUTH PARADE.

Youth Parade On-Line Application

Supporting Document
Sample Certificate of Insurance with Additional Insured A/I must be worded exactly as the sample!!!

All applications must include supporting material to be considered for acceptance into the parade. Applications WILL NOT BE PROCESSED until all supporting material is received and complete. Including the Certificate of Insurance in the amount of at least $500,000.

Youth Parade Route
 

Watch the Keyes Fibre Youth Parade LIVE

** CHARTER- Channel 19   ** LOCALTEL- Channel 12 & 501  
  **  It will also be streaming at NCWLife.com

 

2017 Keyes Fibre Youth Parade Results

Grand Sweepstakes Award – Animal Habitat 4-H Group (#28)
1st Place Best Elementary Grades K-5 – Lewis and Clark Elementary (#45)
2nd Place Best Elementary Grades K-5 – Columbia Elementary (#39)
3rd Place Best Elementary Grades K-5 – Lincoln Elementary (#59)
Best Daycare/Preschool – Chelan/Douglas Child Services Headstart (#18)
2nd Place Best Daycare/Preschool – Room to Bloom Pre School (#55)
3rd Place Best Daycare/Preschool – Joyful Scholars Montessori School (#70)
Best Sport Group – Apple Valley Gymnastics (#37)
Sport Group 2nd Place – Elite Hoop Effects(#38)
Sport Group 3rdPlace – Eastmont Dance Team Mini Dancers (#63)|
Best Small Group – Columbia Christian Home School Co-Op (#58)
2nd Place Small Group – Stage Kids Washington (#64)
3rd Place Small Group – Lucky Dogs 4-H Club (#68)
Best Large Group – St. Paul’s Lutheran School (#48)
2nd Place Large Group – St Joseph’s School (#56)
Best Use of Festival Theme – Children’s Gate Montessori School (#17)
Judges Choice – SamStrong (#72)
Best New Entry – Elmview (#12)

Bands
Junior High
1st Place          Eastmont
2nd Pace          Columbia
3rd Place         Wahluke

Middle School
1st Place          Foothills
2nd Place         Harbour Pointe
3rd Place          Manson

Junior High Drill Team
1st Place          N/A

Middle School Drill Team
1st Place          Pioneer
2nd Place         Cashmere
3rd Place          Sterling

Contact Us