Oct
21
6:00pm 6:00pm

22nd Annual Apple Blossom Auction

ROUND UP YOUR POSSE

Mark your calender's now for Apple Blossom Festival's largest fundraiser and one Yee-Haw of a time. The 22nd Annual Auction!

Tickets are $50ea. or a Table of 10 for $500.  Saturday, October 21st at 6:00 pm in the Wenatchee Center Grand Ballroom * Full Buffet Dinner * No Host Bar * Hosted Beer thanks to Odom Corp.

Odom Corp.jpg
View Event →
Nov
28
12:00pm12:00pm

Mandatory Meetings

2018 Mandatory Meetings.png

Do you want to be a part of the Apple Blossom Royalty Experience?  The Mandatory Meetings for Senior Girls interested in running for the 2018 Apple Blossom Festival Royalty will be held Tuesday, November 28 at 12:00 noon, 4:00 p.m., & 6:00 p.m. at the Wenatchee Convention Center.  You must attend ONE of the mandatory meetings. A parent or guardian must attend one of the meetings as well, however, it does not have to be the same meeting.   $24,000 in scholarships will be awarded to the Top 10 and Royalty

For more information, call the Festival Office at 662-3616.

 

View Event →
Jan
9
7:00pm 7:00pm

Candidate's Reception

Please join us for the introduction of our 25 Top 10 Royalty Candidates. This is a fun evening to come and cheer on your favorite candidate. Doors open at 6:30pm. The announcement of the Top 10 will be held Wednesday January 10th, 6:00 pm at the Wenatchee PAC

2017 Candidates

Among the 25 young ladies (the candidates with an (E) are from Eastmont High School, those with a (W) are from Wenatchee High School: Front Row L to R:  Rosa Espinoza (W), Halston Harn (E), Julizia Cervantes (E), Claire Johnston (W), Chloee Favor (E), Evyn Kuske (E) Second Row: Karli Kuntz (W), Lily Waterhouse (E), Gabriela Rodriguez (W), Amy Sand (W), Zayra Calvillo (W), Paige Chvilicek (W) Third Row:  Melaina Cook (W), Emily Thompson (E), Mckenna Norland (w), Madelynn Albert (E), Judith Torres (W), Jalen DeShazer (W) Top Row:  Emily Prieto (W), Kacey Lee (W), Alissa Riker (W), Danielle Meadows (E), Adelina Cabrera (W), Lanae Rodriguez (W) Not Pictured:  Jerissa Fisch (W)

Among the 25 young ladies (the candidates with an (E) are from Eastmont High School, those with a (W) are from Wenatchee High School:
Front Row L to R:  Rosa Espinoza (W), Halston Harn (E), Julizia Cervantes (E), Claire Johnston (W), Chloee Favor (E), Evyn Kuske (E)
Second Row: Karli Kuntz (W), Lily Waterhouse (E), Gabriela Rodriguez (W), Amy Sand (W), Zayra Calvillo (W), Paige Chvilicek (W)
Third Row:  Melaina Cook (W), Emily Thompson (E), Mckenna Norland (w), Madelynn Albert (E), Judith Torres (W), Jalen DeShazer (W)
Top Row:  Emily Prieto (W), Kacey Lee (W), Alissa Riker (W), Danielle Meadows (E), Adelina Cabrera (W), Lanae Rodriguez (W)
Not Pictured:  Jerissa Fisch (W)

View Event →
Jan
10
6:00pm 6:00pm

Top 10 Announcement

Please join us at the Numerica Performing Arts Center for the announcement of our 2018 Top 10 Candidates. All vying for Royalty Scholarships and their chance to represent the Wenatchee Valley as Apple Blossom Festival Royalty.

2017 Top 10 Candidates

Here are your 2017 Top Ten Royalty Candidates from bottom left to right: Emily Prieto (W) Amy Sand (W) Julizia Cervantes (E) Paige Chvilicek (W) Lily Waterhouse (E). Top left to right: Judith Torres (W) Alissa Riker (W) Halston Harn (E) Emily Thompson (E) Madelynn Albert (E).

Here are your 2017 Top Ten Royalty Candidates from bottom left to right: Emily Prieto (W) Amy Sand (W) Julizia Cervantes (E) Paige Chvilicek (W) Lily Waterhouse (E).
Top left to right: Judith Torres (W) Alissa Riker (W) Halston Harn (E) Emily Thompson (E) Madelynn Albert (E).

View Event →
Jan
19
to Feb 14

Junior Royalty

Information will be sent via-mail to all 5th grade girls in the Wenatchee & E. Wenatchee public school districts. There will also be forms available at each school including all private schools and here on our web-site by January 19, 2018.

Sponsored by Dr. Cara Schroeder Children's Dentistry

Junior Royalty Application Coming soon!

View Event →
Cashmere Valley Bank Royalty Selection Pageant
Feb
10
7:00pm 7:00pm

Cashmere Valley Bank Royalty Selection Pageant

2017 Royalty: Princess Alissa Riker, Queen Amy Sand, Princess Paige Chvilicek

 

Tickets are $20 for floor seats and $15 for upper level seating. Tickets go on sale Monday January 15th at 9:00 am. at the Festival Office, located at 2 S. Chelan St., Wenatchee or online at appleblossom.org

2017 Pageant Award Winners

Photogenic Award: Madelyn Albert
Congeniality Award Lily Waterhouse
Most Original Speech Judith Torres
Achievement Award: Emily Thompson
Community Involvement Award: Lily Waterhouse
Leman Johnson Award: Pat Lynn, Char Allen, and Sally Feil

View Event →
Apr
26
to May 6

Memorial Park Food Fair

A delicious part of the Apple Blossom Festival is the Washington State Apple Blossom Festival Food Fair in Memorial Park.  From lunch through dinner, many tasty treats satisfy the appetite and make meal plans during the Festival a snap!  There will be entertainment during the lunch and dinner hours, making the Food Fair in Memorial Park the place to be!!  Contact the Apple Blossom Festival Office at (509) 662-3616.

Vendor booths are open daily from 11am - 8pm (vendors may choose to stay open longer)
 

2017 CONCESSIONS AWARD WINNERS

NE Creperie from Portland, OR won “Best of Show”.  They feature three savory/entrée crepes.  Sautéed Chicken, Marinated Steak and a Veggie.  They also serve a sweet crepe named NW Berry Delight with Blackberries, Strawberries, Blueberries, Nutella, Roasted Almonds, Whipped Cream and a Powdered Sugar Finish.

Black Kettle from Caldwell, ID won “Best Cleanliness/Overall Appearance.”  They feature Pulled Pork and Tri Tip Sandwiches.  And an assortment of desserts featuring Fried Pies.

Churros and More from Wenatchee, WA won the “Best Customer Service” award.  They feature Churros and Sopapillas.

Marsalees Thai Foods from Naselle, WA won “Best Food Main Dish” award.  They feature Beef & Chicken Skewers, Thai Noodles, Veggies and Egg Rolls

Taqueria Picante from Wenatchee, WA won the “Best Value” award.  They feature Torta’s, Tacos, Burritos, Quesadilla’s and Tostados.

Java Oasis from Keizer, OR won “Best Snack/Dessert” award.  They feature Deep Fried Peanut Butter and Jelly sandwiches, Deep Fried Oreos, Twinkies, Snickers and Churros.

2017 Concessionaire Menu's Printable Version

BLACK KETTLE CATERING - PULLED PORK & TRI-TIP SANDWICHES, BAKED POTATOES, SOFT SERVE ICE CREAM WITH TOPPINGS, MILKSHAKES, FRUIT COBBLER, FROZEN LEMONADE, REGULAR LEMONADE, AND LIMEADE. SMOOTHIES, COFFEE, BLENDED COFFEE, ICED TEA, BOTTLED WATER, AND PEPSI PRODUCTS

DIPPIN DOTS - ICE CREAM

INNA'S CUISINE - ARRABIATA SALMON OR CHICKEN W/CAESAR SALAD OR RICE& VEGGIES, BEEF STROGANOFF, BAKED PASTRY PIROSHKY W/BEEF & CHEESE, CABBAGE ROLLS, GREEK SANDWICH WITH BEEF OR CHICKEN, BAKLAVA, LEMONADE, PEACH LEMONADE, PEPSI PRODUCTS AND BOTTLED WATER.

KALEENKA PIROSHKY - PIROSHKY – BEEF & CHEESE, SMOKED SALMON & VEGGIES, PIROSHKY-APPLE & CINNIMON, COSSACK- POTATOES & SAUSAGE W. DILL SAUCE, STRAWBERRY LEMONDAE, SODA, WATER

KEEP IT IN THE VALLEY - FUNNEL CAKES WITH VARIOUS TOPPINGS, APPLE SLICES WITH CARAMEL, CHEESE OR PEANUT BUTTER DIP, COTTON CANDY, SNO CONES, LEMONADE, STRAWBERRY LEMONADE, HOT CHOCOLATE, COFFEE, BOTTLED WATER

KOLOSSUS GYROS - PITA GYROS SANDWICH W/BEEF, LAMB, CHICKEN OR VEGETARIAN. FALEFFEL SANDWICH, GREEK SALAD, SPANAKOPITTA, HUMMUS, DOLMADES, BAKLAVA, GREEK FRIES, GREEK SALAD, LEMONADE AND PEPSI PRODUCTS

MARSALEES THAI FOODS - CHICKEN & BEEF SKEWERS, VEGGIES, NOODLES, EGG ROLLS, STEAMED RICE, VARIOUS COMBO PLATES, PEPSI PRODUCTS

PHILLY'S & FRIES - PHILLY SANDWICHES, ASSORTED CURLY FRIES & PEPSI PRODUCTS

ALI'I HAWAIIAN SHAVE ICE - BIG KAHUNA SHAVED ICE, ALL WITH FLAVORS

SHISHKABERRY'S - CHOCOLATE (milk, dark & white) DIPPED FRUIT (STRAWBERRIES, BANANAS, & PINEAPPLE) ON A STICK, VARIOUS TOPPINGS:  NUTS, COOKIE CRUMBS, SPRINKLES & WHIPPED CREAM

TAQUERIA PICANTE - TACOS, TACO PLATE, COMBO PLATE, QUESADILLAS, BURRITOS, TORTAS, MEXICAN DRINKS (PURCHASED THROUGH WEINSTEIN BEVERAGE, WATER AND PEPSI PRODUCTS

THE DONER HAUS - DONER SANDWICH, VEGGIE DONER, CHICKEN DONER, STEAK DONER, LEMONADE AND PEPSI PRODUCTS

THE RAMBLIN' GOURMET - SIRLOIN BURGER, ONION BURGER, MUSHROOM BURGER, BURGER TOPPINGS 1/4 POUND ALL BEEF HOT DOG, JUMBO HAND DIPPED CORN DOG,  JUMBO CURLY FRIES,  COFFEE, PINK LEMONADE AND PEPSI PRODUCTS

WHITE'S CONCESSIONS #1 - BUFFALO & GERMAN SAUSAGE, BUFFALO & SIRLOIN BURGERS, ELEPHANT EARS, INDIAN FRY BREAD, INDIAN TACOS, FT LONG & REGULAR CORN DOGS, NACHOS, BLOOMIN' ONIONS, CURLY FRIES, FAJITAS, PEPSI PRODUCTS,  LEMONADE, TEA

WHITE'S CONCESSIONS #2 - TENDERLOIN & STEAK SANDWICH, ONION RINGS, CHEDDARWURST BUN ON A STICK, HAWAIIAN BURGERS, NACHO SUPREME, FT LONG & REGULAR CORN DOGS, FRIES (STRAIGHT CUT, CURLY, FREEDOM), SLUSHIES, LEMONADE, PEPSI PRODUCTS

YC ORIENTAL FOOD - EGG ROLL, TERIYAKI CHICKEN OR BEEF, CURRY CHICKEN OVER RICE, PAN FRIED NOODLES, STIR FRY VEGETABLES, FRIED RICE, COMBINATION PLATES, ICED TEA, LEMONADE, BOTTLED WATER, AND PEPSI PRODUCTS

YOU FOUND US! - BOEHMS HANDDIPPED ICE CREAM BAR, FROZEN BANANA DIPPEDI N CHOCOLATE, ICE CREAM CONES REGULAR AND WAFFLE, ROOT BEER FLOATS

ZIEGLER'S BRATWURST HAUS - AUTHENTIC GERMAN BRATWURST (PORK, BEEF, OR VEAL), JUMBO REGULAR & SPICY POLISH SAUSAGE, GERMAN WIENER,  HOT DOGS, CORN DOGS, CURLY FRIES, PEPSI PRODUCTS, LEMONADE AND BOTTLED WATER

CHURROS N MORE - CHURROS, SOPAPILAAS, COFFEE, HOT CHOCOLATE, WATER, JAMAICA, ORCHATE

JAVA OASIS - DEEP FRIED OREOS, TWINKIES, SNICKERS, CHURROS, CURLY FRIS, SAUSAGE CORN DOGS, ESPRESSO,GRILLED CHEESY SANDWHICH/MELTS PANINI'S,LEMONADE, SODA, FROZEN LEMONADE

View Event →
6th Annual Blossoms & Brews
Apr
26
to May 6

6th Annual Blossoms & Brews

HOURS OF OPERATION: Coming Soon


 

Cover charge $1

Beverages from Icicle Brewing Co., Badger Mountain Brewing, Deschutes, Iron Horse, Columbia Distributing, Jones Winery & more will be features at this year's Blossoms & Brews during the Festival. 

 

View Event →
Apr
27
to May 6

Funtastic Shows Carnival

  • Funtastic Shows Carnival (map)
  • Google Calendar ICS

2018 Carnival Hours and Ticket Information Coming Soon!

Join us at The Town Toyota Center Parking lot April 27th - May 6th. Pay one Price Wrist-Bands are available daily for $40 dollars and includes unlimited rides, three game tickets and a food item.

The hours for the Funtastic Shows Carnival are:
Coming Soon for 2018!
 

 

View Event →
Apr
29
11:00am11:00am

Art 4 Kidz sponsored by Washington Federal and Costco

What a great way to showcase the best youth artistic talent in the Wenatchee Valley!  Art 4 Kidz is an opportunity for youth, grades Pre-K to 12th, to enter their artwork in different categories. The artwork may be any art the student has created within the last year. All entries will be displayed at the Pepsi-Cola Youth Day festivities in Memorial Park.

 

 

2017 Award Winners 

Preschool and Pre K

  • 3rd Place – Lewis Farmer, Sage Hills Kids Pre School
  • 2nd Place – Eliot Hart, Castlerock Early Learning Cent.
  • 1st Place – Ella Tepley, Home Daycare

Kindergarten and 1st Grade

  • 3rd Place – Julia Pleas, Lewis & Clark Elementary
  • 2nd Place – Isabella Schultz, Cascade Elementary
  • 1st Place -  Tyler Hawkins, Grant Elementary          

2 Dimensional Division Black and White
2nd - 3rd

  • 3rd Place - 
  • 2nd Place – Emilee Fluntes, Lincoln Elementary
  • 1st Place –Micah , Beaver Valley School (no last name)

4th - 5th

  • 3rd Place – Gabe Pleas, Lewis & Clark Elementary
  • 2nd Place – Kahlen Gilliver, Sunnyslope Elementary
  • 1st Place – Jonathan Haeger, Brewster Adventist Christian

6th - 8th

  • 3rd Place – Macy Fowler, Foothills Middle School
  • 2nd Place -  Shuo Yany, Foothills Middle School
  • 1st Place – Brooke A. Elensohn, Valley Academy

9th - 12th

  • 3rd Place – Morgan Shaw, Eastmont High School
  • 2nd Place – Kailie Wulf, Wenatchee High School
  • 1st Place – Tara McBride, Wenatchee High School

2 Dimensional Color
2nd - 3rd

  • 3rd Place – Feranda Espinoza, Lincoln Elementary
  • 2nd Place – Bretlynn Hemberry, Peshastin Elementary
  • 1st Place – Roger Clift, Washington Elementary

4th - 5th

  • 3rd Place – Benjamin James, Sunnyslope Elementary
  • 2nd Place – Kahlen Gilliver, Sunnyslope Elementary
  • 1st Place – Danielle Peterson, Lewis & Clark Elementary

6th - 8th

  • 3rd Place – Emily Hustead, Valley Academy
  • 2nd Place – Ella Dickmann, Foothills Middle School
  • 1st Place – Alaura Mahler, Foothills Middle School

9th - 12th

  • 3rd Place – Cole Loomis, River Academy
  • 2nd Place – Kendra Emry, Cascade High School
  • 1st Place – Breanna Salcido, River Academy

3-D Mixed Media
2nd - 3rd

  • 3rd Place – Urvin F. Osegvera,   Washington Elementary
  • 2nd Place – Connor Morrison, Lee Elementary
  • 1st Place – Micah Saugen, Beaver Valley School

4th - 5th

  • 3rd Place – Riley Tepley, Kenroy Elementary
  • 2nd Place - Madison Mikkelsen, Clovis Point
  • 1st Place – Jenissa Hepton, Mission View Elementary

6th - 8th

  • 3rd Place – Alex Tovar, Foothills Middle School
  • 2nd Place – Ilsa Groff, The River Academy
  • 1st Place – Anna Neace, Foothills Middle School

9th - 12th

  • 3rd Place – Laina Cheek, Wenatchee High School
  • 2nd Place – Eryn Warman, Cascade School Dist.
  • 1st Place - Kailie Wulf, Wenatchee High School

Photography
9th-12th:                               

  • 3rd Place – Kaylynn Noyd, River Academy
  • 2nd Place – Alicia Hastings, Eastmont High School
  • 1st Place – Ty Schoenig, Cashmere Middle School
     
  • Best of Show:  Brittni Hastings of Eastmont Junior High
  • Committee’s Choice: Hadley Platt of Valley Academy
  • Royalty’s Choice: Autumn Pygott from Newbery Elementary
  • Costco Choice: Emily Alexander from Valley Academy
  • Washington Federal Choice: Emma Banker, John Newbery Elementary
  • Seattle Children’s Choice: Madeline Priest from Orchard Middle School

View Event →
Apr
29
11:00am11:00am

Pepsi-Cola Youth Day

Free Activities and Prizes at Every Booth

Youth Day will be one of the highlights of this year’s Washington State Apple Blossom
Festival. Great performances and activities from over 40 local vendors. just for kids!

To be involved as a vendor in this amazing day for our youth, fill out an application...Coming Soon!!!

 

2017 Youth Day Booth Participants.

Subject to change...
Weinstein Beverage/Pepsi Cola/Blue Hurricane
SAFE KIDS Coalition
Wenatchee Valley VELO Club, Lids for Kids
Confluence Health Pediatrics
L-Bow the Clown
Chelan-Douglas Child Services Association
Child Evangelism Fellowship-Story Barn
E.P.I.C.
GESA Credit Union
NAMI
Rocky Reach Dam Visitor Center
Sage Hills Church Kids
Stage Kids WA
St. Paul's Lutheran School
Suicide Prevention Coalition
Town Toyota Center
Trinity Inflatables
Wenatchee Kennel Club
YMCA
Ballard Ambulance
Elevated Marketing
TEAMS Learning Center
Operation Christmas Child
Camp Fire of NCW & Camp Zanika
Guardians of the Children
Wenatchee Football Club
Wenatchee Racquet and Athletic Club
Chelan/Douglas Health District
The Brave Warrior Project
Team Naturaleza
Molina Health Care
WRAC
Wenatchee Wild
Firehouse Pet Shop and Grooming
Pop Warner
Community Resource Group
The Vine

 

 

 

View Event →
Apr
29
1:30pm 1:30pm

Cakes For College Funnel Cake Eating Contest

Wenatchee!!!!  It's food fair time!  And that means one thing and one thing only - it's time to line up for a funnel cake at the Cakes for College booth where all profits support college scholarships for students from Wenatchee, Eastmont and Cashmere.  Skip the line this year and get a funnel cake for FREE!  Sign up to be in the Cakes for College Funnel Cake Eating Contest held Sunday April 30th in Memorial Park.  Separate divisions for Grade School, Middle School and High School. Turn in your entry form from 11am to 1:15pm on 4/29 at the Festival Booth at Memorial Park.  Free funnel cakes, hats, and shirts for all contestants.  Even if you lose you still WIN!

 

 

 

 

View Event →
May
3
9:30am 9:30am

Apple Blossom Golf Tournament

The Apple Blossom Golf Tournament takes place at Highlander Golf Course in East Wenatchee. With 144 golfers it is one of the best tournaments in the Northwest at the beautiful Highlander Golf Course. Awards, raffles and a Hole-in-One contest sponsored by Sangster Motor's will also take place.


2017 Golf Tournament Winners

  • Winners in Division 1 (teams with a combined handicap of 15 & under): 
    1st Place lowest net:  Midland Trucking – Erik Holmberg, Jimmy Sherrell, Darren Goehner and Frank Kuntz
    2nd place lowest net:  Nancy’s Party Rentals – Tim Burris, Brian Greedy, Scott Chandler and Curt Gavin
    3rd place lowest net:  Stemilt Studs – Daryl Ferguson, Ian Turner, Mark Blakney and Mick Fabian.

     
  • Winners in Division 2 (teams with a combined handicap of 16+): 
    1st place lowest net:  Fruit Packers Supply – Shawn Ward, Tony Walton, Dave Piepel and Tyler Fisher

    2nd place lowest net:  Horan Estates Winery–Beth Dobbs, Brette Sangster, Lorena Brownlee and Bonnie Thompson
    3rd place lowest net:  Sangster Motors – Corey Sangster,  Jerry Maxey, Kirk Moser and Gary Crawford .  

     
  • The Team with the Highest Gross overall was:  Elevated Marketing – Cory Wendt, Ed Wendt, Dwayne Jordan and Al Howell.  
     
  • KP Contest, sponsored by Mitchell, Reed & Schmitten Insurance – top 2 closest to the pin:  Tim Burris (Nancy’s Party Rentals) & Steve Ballew (Pacific Appraisal)
     
  • Longest Drive Contest, sponsored by Town Toyota: 
    Men’s Winner – Brian Vincent (Pacific Appraisal)
    Women’s Winner – Brette Sangster (Horan Estate Winery)
View Event →
May
3
12:00pm12:00pm

All Service Club and Community Luncheon

  • Wenatchee Convention Center Grand Ball Room (map)
  • Google Calendar ICS

2018 Speaker - To Be Announced

2017 ASCL Speaker - Daniel Bernardo

Dr. Daniel J. Bernardo resumed his role as Provost and Executive Vice President of Washington State University (WSU) in mid-June, 2016 after being named Interim President on July 7, 2015 following the untimely death of President Elson S. Floyd on June 20, 2015.

On May 16, 2014, Bernardo was named Provost and Executive Vice President of WSU. He served in the role on an interim basis from June 1, 2013 to May 15, 2014. As Provost and Executive Vice President, Bernardo serves as the senior academic officer for the university and has responsibility for academic planning; budgeting; diversity programs, international programs, enrollment management, and recruitment and retention of faculty, staff, and students. Reporting to the President, the Provost and Executive Vice President works with a team of academic deans, vice-provosts, senior administrators, faculty, staff, and student governance bodies to formulate and implement policies in furtherance of WSU’s strategic goals.

 Bernardo has extensive experience in higher education -- including teaching, research, administration, and policy development -- at the university, college and department levels. Previously, Dr. Bernardo served as Vice President for Agriculture and Extension and Dean of the College of Agricultural, Human and Natural Resource Sciences (CAHNRS) from 2005-2013. In that position, he was responsible for administering teaching, research, and outreach programs in food, agriculture, natural resources and human sciences. Together, CAHNRS and WSU Extension had over 2,200 employees and an annual operating budget of over

$180 million. As Dean of CAHNRS, he led efforts to reinvigorate WSU’s food and agricultural programs, including raising over $220 million in private contributions to fund endowed chairs, facility improvements, and programmatic activities.

Prior to moving to Washington State, Bernardo was a Professor and Department Head of the Department of Agricultural Economics at Kansas State University (KSU) from 1995 through 2005. Bernardo was on the Agricultural Economics faculty at Oklahoma State University from 1985 to 1995, where he conducted research and taught courses on a variety of topics, including production economics, water resource policy, and agribusiness economics. Dr. Bernardo has published over 200 papers on various agricultural economics topics.

Bernardo has a Ph.D. in Agricultural Economics from Washington State University and a B.S. in Agricultural and Managerial Economics from the University of California, Davis.

 

View Event →
May
4
to May 6

Wal Mart Arts and Crafts Fair

2018 Arts and Crafts On-Line Applications coming soon!

Hours of Operation:
Friday-Saturday
10am - 7pm
Sunday 10am -5pm


    2017 Arts & Crafts Awards

    Best of Show:  Apple Cox from Vashon Island, Washington featuring paintings and drawings. Booth C2
    Royalty Choice: Homegrown Stitches from Cashmere, Washington featuring handmade clothing for adults and children. Booth A19
    Wal Mart Choice: Clover Patch from Meridian, Idaho featuring hand puppets and muffs. Booth A36
    2nd Place: Art of Letters from Monmouth, Oregon featuring letter photography. Booth B23
    3rd Place: Bayside Treasures from Blaine, Washington featuring handmade wood signs. Booth B23

     

      Printable 2017 List of Vendors

      Absoltely Nuts LLC.
      Ace Leather Goods
      Agape art studio
      Ann'ue Sensation LLC
      Bayside Kites
      Bayside Treasures
      Beadee Eyed Gal/ Trillium handcrafted jewelry
      Beadware
      Bear Art Studios
      Bird Houses by Al
      BLT Brands LLC
      Blue Moon Gardens Glasswork
      Borsa Bella Design
      Brenda McGowan Jewelry/Studio B
      Cake Chic Studio
      Celia's Salt Creek Apothecary
      Christy's Crafts
      Classy Sassy Jewelry
      Clover Patch
      Country Strong Ammo Jewelry
      Critter Creations
      Cupbearer (Sara's Signs)
      Diaz Glass Art
      Dog and Pup Glass Studio
      Doug’s Puzzles
      Earth Wear
      Fabulous You
      Flashback Unlimited
      For the Love of Pasta
      Fox Island Trading Co
      Freeborn Metal Art
      Friday Harbor House of Jerky
      Gaia Goods
      Garlic Gourmet
      Gazebo
      Geno's Kettle Korn
      Glyptic Concepts
      Golden Wood Soap
      Gyoie Jewelry
      Gypsy Lotus

       

      Heaven Scent Candles
      Homegrown Stitches
      It's So Easel
      JuJu Gear
      K & R Farms
      Kalp Henna
      Lethal Customs LLC
      Liberate and Lather
      Little Darlins
      MA Graphics
      Marshall R. Mahler Photography
      McUnes Creative Side
      Me & Moms Hats
      Mehndi Madness INC.
      Michael Kenney Designs
      Name Ring 4 U
      Nectar of the Vine
      Over the Line Art
      Pearls By Nature
      Peone Creek Pottery
      Riley's Spice of Life
      San Juan Island Nature Nuts
      Seattle Fudge
      SIBBETT STUDIO
      Simplistic Designs
      Snooter-Doots
      Spin Art USA
      Stone Crazy
      Stormy Mountain Soaps
      Taramck Mountain Design
      The Dogfather
      The Recycled Spoon
      The Toy Box
      Three Rivers Gourmet
      VIP's Magnetic Jewelry
      Vivid Imaginations
      Warm Breezes
      Washington Rocks
      Woods-Paintings-Hats-Wirewraps-Books

      View Event →
      Contact Us